Preparation statistics and surveys: September 24, 2021 | Preparation sports


SOCCER

CBBN

Player, school = Att. = Yds. = Avg. = TDs

Myles Newhouse, Sunnyside = 82 = 480 = 5.9 = 7

Ricardo Acevedo, Davis = 19 = 194 = 10.2 = 3

Jorge Garcia, Esienhower = 30 = 123 = 4.1 = 0

Nahum Garent, Eisenhower = 23 = 119 = 5.2 = 3

Player, school = Comp.-Att. = Yds. = TDs = Ints.

Logan Rodriguez, Sunnyside = 66-97 = 823 = 9 = 3

Nahum Garent, Eisenhower = 56-92 = 819 = 5 = 3

Skyler Cassel, West Valley = 23-38 = 320 = 3 = 1

Jason Chavez, Davis = 6-14 = 47 = 0 = 0

Player, school = Rec. = Yds. = Avg. = TDs

Tieg Gilman, Eisenhower = 22 = 488 = 22.2 = 3

Brent Maldonado, Sunnyside = 21 = 285 = 13.6 = 4

Noah McNair, Sunnyside = 15 = 234 = 15.6 = 2

Ben Trammell, West Valley = 6 = 177 = 29.5 = 2

Javon Davis, Eisenhower = 15 = 152 = 10.1 = 0

Myles Newhouse, Sunnyside = 15 = 120 = 8.0 = 2

Player, school = TDs = PATs = FG = Pts.

Myles Newhouse, Sunnyside = 9 = 0 = 0 = 54

Brent Maldonado, Sunnyside = 4 = 0 = 0 = 24

Ricardo Acevedo, Davis = 3 = 0 = 0 = 18

Nahum Garent, Eisenhower = 3 = 0 = 0 = 18

Tieg Gilman, Eisenhower = 3 = 0 = 0 = 18

CWAC

Player, school = Att. = Yds. = Avg. = TDs

Riley Saldivar, East Valley = 49 = 262 = 5.4 = 2

Evan Bridger, Grandview = 42 = 209 = 5.0 = 3

Clayton Westfall, Selah = 25 = 136 = 5.4 = 2

Carlos Ramirez, Selah = 20 = 117 = 5.9 = 0

Chaco Gomez, Grandview = 21 = 114 = 5.4 = 2

Cade Harris, Prosser = 13 = 113 = 8.7 = 1

George Wright, Ellensburg = 28 = 74 = 2.6 = 3

Player, school = Comp.-Att. = Yds. = TDs = Ints.

Kaiden Rivera, Prosser = 72 = 112 = 695 = 7 = 2

Joe Bugni, Ellensburg = 48 = 77 = 439 = 1 = 5

Garin Gurtler, East Valley = 31-70 = 336 = 3 = 4

Ferrell Medina, Grandview = 19-36 = 218 = 2 = 5

André Moore, Selah = 15-22 = 128 = 0 = 0

Robert Gomez, Grandview = 5-10 = 111 = 1 = 1

Player, school = Rec. = Yds. = Avg. = TDs

Isaac Kernan, Prosser = 16 = 189 = 11.8 = 0

Ryler Fortier, Ellensburg = 16 = 145 = 9.1 = 0

Carson Knautz, East Valley = 14 = 120 = 8.6 = 2

Goerge Wright, Ellensburg = 12 = 116 = 9.7 = 0

Chris Veloz, Prosser = 12 = 98 = 8.1 = 1

Evan Bridger, Grandview = 2 = 93-46.5 = 1

Player, school = TDs = PATs = FG = Pts.

Evan Bridger, Grandview = 4 = 2 = 0 = 26

Cade Harris, Prosser = 3 = 0 = 0 = 18

Clayton Westfall, Selah = 3 = 0 = 0 = 18

George Wright, Ellensburg = 3 = 0 = 0 = 18

Chaco Gomez, Grandvue = 2 = 0 = 0 = 12

Carson Knautz, East Valley = 2 = 0 = 0 = 12

Nate Robinson, Prosser = 2 = 0 = 0 = 12

SCAC West

Player, school = Att. = Yds. = Avg. = TDs

Braydon’s Flood, Zillah = 54 = 448 = 8.3 = 7

Timmy Torres, Toppenish = 35 = 279 = 8.0 = 1

Ivan Torres, Zillah = 34 = 221 = 6.5 = 1

Tyron Garcia, Wapato = 39 = 178 = 4.6 = 2

Mitch Helgert, Vallée de Naches = 23 = 126 = 5.5 = 2

Brady Damron, Zillah = 7 = 119 = 17.0 = 2

Player, school = Comp.-Att. = Yds. = TDs = Ints.

Josh Perez, Toppenish = 56 = 71 = 993 = 16 = 0

Grant Osborn, Naches Valley = 32-58 = 404 = 3 = 2

Aidan Rigdon, Wapato = 29-72 = 357 = 3 = 9

Braydon’s Flood, Zillah = 8-24 = 75 = 0 = 3

Luis Garcia, La Salle = 4-20 = 46 = 0 = 2

Player, school = Rec. = Yds. = Avg. = TDs

Jason Grant, Toppenish = 22 = 506 = 23 = 8

Julian Rodriguez, Vallée de Naches = 16 = 226 = 14.1 = 1

Enrique Espinoza, Wapato = 8 = 202 = 25.3 = 3

Nick Cortes, Toppenish = 10 = 193 = 19.3 = 4

Shane Rivera, Toppenish = 12 = 134 = 11.2 = 2

Can’t remember when your school won this state title? Need to settle a bet? A place for decades of valley sports.

Izaiah Maldonado, Toippenish = 9 = 115 = 12.8 = 1

Xander Hires, Naches Valley = 8 = 105 = 13.1 = 2

Player, school = TDs = PATs = FG = Pts.

Braydon’s Flood, Zillah = 8 = 0 = 0 = 48

Jason Grant, Toppenish = 8 = 0 = 0 = 48

Nick Cortes, Toppenish = 4 = 0 = 0 = 24

Enrique Espinoza, Wapato = 3 = 0 = 0 = 18

Brady Damron, Zillah = 2 = 0 = 0 = 12

Mitch Helgert, Vallée de Naches = 2 = 0 = 0 = 12

EWAC West

Player, school = Att. = Yds. = Avg. = TDs

Caleb Smith, Goldendale = 30 = 298 = 9.9 = 3

Jeffrey Bill, white swan = 35 = 226 = 6.5 = 1

Player, school = Comp.-Att. = Yds. = TDs = Ints.

Kade Bomberger, Goldendale = 20-31 = 415 = 8 = 1

Chance Abrams, White Swan = 25-45 = 250 = 2 = 2

Salvador González, Highland = 7-38 = 100 = 0 = 4

Player, school = Rec. = Yds. = Avg. = TDs

Roger Valdez, White Swan = 16 = 180 = 11.3 = 2

Tyler Wells, Goldendale = 8 = 172 = 21.5 = 3

Caleb Smith, Goldendale = 5 = 161 = 32.2 = 3

Kendall Rosenkranz, Highland = 4 = 59 = 14.75 = 0

Player, school = TDs = PATs = FG = Pts.

Caleb Smith, Goldendale = 6 = 0 = 0 = 36

Roger Valdez, White Swan = 2 = 0 = 0 = 12

Tyler Wells, Goldendale = 6 = 0 = 0 = 12

Ricky Cisneros, Granger = 1 = 2 = 0 = 8

AP Poll

Class 4A: 1, Graham-Kapowsin; 2, Gonzaga preparation; 3, Stevens Lake; 4, Sumner; 5, Bothell; 6, Union; 7, peak of the glacier; 8, Kamiakin; 9, seen from the sky; 10, Puyallup. Others receiving 6 or more points: Nothing.

Class 3A: 1, Bellevue; 2, O’Dea; 3, preparation of Seattle; 4, Yelm; 5, Eastern Catholic; 6, Kennewick; 7, Marysville-Pilchuck; 8, Spanaway Lake; 9, Ferndale; 10, Mount Spokane. Others receiving 6 or more points: Mountain view 7.

Class 2A: 1, Tumwater; 2, Lynden; 3, Ridgefield; 4, North Kitsap; 5, squalicum; 6, Archbishop Murphy; 7, Steilacoom; 8, Sedro-Woolley; 9, Prosser; 10, Enumclaw. Others receiving 6 or more points: Hockinson 9, Aberdeen 9.

Class 1A: 1, royal; 2, Eatonville; 3, Toppenish; 4, Mount Baker; 5, Montesano; 6, Riverside; 7, Zillah; 8, Connell; 9, Lynden Christian; 10, LaCenter. Others receiving 6 or more points: King’s 8, Lakeside (Nine Mile Falls) 7.

Class 2B: 1, Kalama; 2, Napavine; 3, Okanogan; 4, Onalaska; 5, Toledo; 6, Burbank; 7, forks; 8, Lind-Ritzville Sprague; 9, Chewelah; 10, Roosevelt Lake. Others receiving 6 or more points: Nothing.

Class 1B: 1, Odessa; 2, Almira-Coulee-Hartline; 3, Lummi; 4, Naselle; 5, Pomeroy. Others receiving 6 or more points: Quilcene 18, Sunnyside Christian 12.

VOLLEYBALL

Coach survey

Class 4A: 1, Puyallup; 2, Stevens Lake; 3, Curtis; 4, Tahoma; 5, Camas; 6, West Valley-Yakima; 7, Bellarmine preparation; 8, Graham-Kapowsin; 9, (tie) Wenatchee and Richland.

Class 3A: 1, Mount Spokane; 2, Lakeside (Seattle); 3, capital; 4, Kelso; 5, Eastern Catholic; 6, Ferndale; 7, Central Kitsap; 8, mead; 9, peninsula; 10, (tie) Kennewick, Arlington and Roosevelt.

Class 2A: 1, Ridgefield; 2, Burlington-Edison; 3, Washington; 4, Rivière Blanche; 5, Columbia River; 6, Ellensbourg; 7, Steilacoom; 8, Pullman; 9, Tumwater; 10, (tie) Lynden and North Kitsap.

Class 1A: 1, Freeman; 2, (tie) Chelan and Overlake; 4, Castle Rock; 5, by the lake; 6, Seattle Academy; 7, Annie Wright; 8, South Whidbey; 9, Lynden Christian; 10, from the king.

Class 2B: 1, LaConner; 2, Colfax; 3, Kalama; 4, Goldendale; 5, Brewster; 6, Christian from the northwest; 7, Walla Walla valley; 8, preparation of the three cities; 9, (tie) Asotin and Toutle Lake.

Class 1B: 1, Oakesdale; 2, Odessa; 3, Saint-Jean-Endicott; 4, Darrington; 5, (tie) Almira / Coulee-Hartline, Mossyrock and Pomeroy; 8, Naselle; 9, Mont Vernon Christian; 10, (tie) Moses Lake Christian and Willapa Valley.

CROSS COUNTRY

Coach survey

Class 4A: 1, Kamiakin; 2, Camas; 3, Olympia; 4, Tahoma; 5, Lewis and Clark; 6, Eastlake; 7, Issaquah; 8, Eisenhower; 9, Wenatchee; 10, West Valley-Yakima.

Class 3A: 1, Blanchet; 2, Arlington; 3, preparation of Seattle; 4, Gig Port; 5, north-central; 6, mead; 7, lakes; 8, stage; 9, Roosevelt; 10, Mercer Island.

Class 2A: 1, Sehome; 2, Selah; 3, squalicum; 4, Cedarcrest; 5, Lakewood; 6, Columbia River; 7, Bellingham; 8, Port-Angeles; 9, Anacorts; 10, Ephrata.

Class 1A: 1, by the lake; 2, of the king; 3, northwest; 4, Bellevue Christian; 5, meridian; 6, medical lake; 7, Cedar Park Christian; 8, Catholic Seton; 9, Riverside; 10, Place du Collège.

Class 2B-1B: 1, freedom bell; 2, Saint-Georges; 3, Ilwaco; 4, Asotin; 5, Davenport; 6, Morton-White Pass; 7, cedar Christian; 8, Christian from the northwest; 9, Pope John Paul II; 10, Manson.

Class 4A: 1, Tahoma; 2, Bellarmine preparation; 3, Eastlake; 4, Lewis and Clark; 5, Camas; 6, South Kitsap; 7, Eisenhower; 8, Wenatchee; 9, West Valley-Yakima; 10 Stevens Lake.

Class 3A: 1, mead; 2, Roosevelt; 3, Blanchet; 4, Central Kitsap; 5, Kennewick; 6, Gig Port; 7, Lake Washington; 8, north-central; 9, Rogers-Puyallup; 10, Freedom.

Class 2A: 1, Anacorts; 2, Ellensbourg; 3, Sehome; 4, Washougal; 5, Bellingham; 6, Cedarcrest; 7, Fort Vancouver; 8, West Valley-Spokane; 9, Shelton; 10, Burlington-Edison.

Class 1A: 1, Catholic Seton; 2, bush; 3, The Center; 4, medical lake; 5, Overlake; 6, of the king; 7, cascade; 8, by the lake; 9, Port Townsend; 10, meridian.

Class 2B-1B: 1, Pope John Paul II; 2, Christian cedar; 3, falls from the kettle; 4, freedom bell; 5, Saint-Georges; 6, Ilwaco; 7, Trout Lake; 8, Christian from the northwest; 9, Garfield Palouse; 10, Manson.

GIRLS SWIMMING

Rulers of the Valley

200 medley relay: Selah (Ramos, Young, Vick, Ozanich) 2: 03.37, Ellensburg 2: 14.54, Eisenhower 2: 18.37, West Valley 2: 21.44, East Valley 2: 22.13.

200 free: Addie Mitchell (Eisenhower) 2: 04.01, Katie Ramos (Selah) 2: 08.33, Faith Wersland (Cle Elum) 2: 14.85, Elise Ozanich (Selah) 2: 23.62, Robin Wiley (Selah) 2: 25.96.

200 MI: Addie Mitchell (Eisenhower) 2: 20.07, Elise Ozanich (Selah) 2: 46.76, Addy Flowers (Selah) 2: 48.55, Ellianna Fredrickson (Ellensburg) 2: 51.45, Isabelle Ehlis (Davis) 2: 54.14.

50 free: Izzy Vick (Selah) 25.31, Sydney Dick (Ellensburg) 29.02, Gabi Young (Selah) 29.21, Baylee Manjarrez (Zillah) 29.39, Sierra Newell (Selah) 29.64.

100 flies: Jedida Alvarez (Grandview) 1: 09.14, Izzy Vick (Selah) 1: 10.26, Emily Holt (Ellensburg) 1: 12.67, Isabelle Ehlis (Davis) 1: 19.95, Caitlin Strand (Selah) 1: 21.62.

100 free: Addie Mitchell (Eisenhower) 56.66, Anna Wersland (Cle Elum) 57.43, Izzy Vick (Selah) 57.47, Melissa Zuniga (Toppenish) 1: 04.70, Ila Child (Ellensburg) 1: 07.39.

500 free: Katie Ramos (Selah) 6:00.51, Faith Wersland (Cle Elum) 6:19.90, Elise Ozanich (Selah) 6:29.15, Emily Holt (Ellensburg) 6:34.26, Robin Wiley (Selah) 6:42.36.

200 free relays: Selah (Ramos, Young, Ozanich, Vick) 1: 50.36, Ellensburg 2: 05.19, Sunnyside 2: 05.80, Eisenhower 2: 07.95, East Valley 2: 08.78.

100 return: Anna Wersland (Cle Elum) 1: 03.94, Addie Mitchell (Eisenhower) 1: 03.95, Katie Ramos (Selah) 1: 06.77, Melissa Zuniga (Toppenish) 1: 17.87, Ila Child (Ellensburg) 1: 18.08.

100 chest: Addie Mitchell (Eisenhower) 1: 19.39, Jedida Alvarez (Grandview) 1: 22.14, Gabi Young (Selah) 1: 22.57, Baylee Manjarrez (Zillah) 1: 23.83, Caitlin Strand (Selah) 1 : 24.95.

400 free relays: Selah (Vick, Young, Ozanich, Ramos) 4: 17.44, Ellensburg 4: 36.33, Davis 4: 51.66, Eisenhower 4: 52.52, West Valley 5: 06.59.

GIRLS FOOTBALL

Valley Rating Leaders

REPORTED UNTIL SEPT. 21

Rachael Keller, Highland = 12

Avah Farias, Highland = 10

Shannah Mellick, East Valley = 8

Miraya Castro Carrasco, Granger = 8

Ivette Ramos, Highland = 8

Soleil Hoefer, Prosser = 7

Lucia Martinez, Highland = 5

Jes Lizotte, West Valley = 4

Gabby Kurtz, West Valley = 4

Jordyn Peterson, East Valley = 4

Layne Rogel, Ellensburg = 4

Kimberly Madrigal, Granger = 4

Esperanza Haro, Eisenhower = 3

Abby Botten, Ellensburg = 3

Dylan Phillip, Ellensburg = 3

Alejandra Gutierrez, Highland = 3

Marisa Badillo, La Salle = 3

Ashlyn Morford, Selah = 3

Jes Lizotte, West Valley = 3

About Linda Jackson

Check Also

Tennessee poll watchers see ‘democracy at work’ – Tennessee Lookout

When voters turn up at the polls across the state tomorrow, they will be able …

Leave a Reply

Your email address will not be published.